Vijesti

PROSLAVA  TRODNEVNICE I SPOMENDANA BL. MARIJE PROPETOGA ISUSA PETKOVIĆ U ŽUPI SV. PETRA APOSTOLA IVANIĆ-GRADU

PROSLAVA  TRODNEVNICE I SPOMENDANA BL. MARIJE PROPETOGA ISUSA PETKOVIĆ U ŽUPI SV. PETRA APOSTOLA IVANIĆ-GRADU

PROSLAVA  TRODNEVNICE I SPOMENDANA BL. MARIJE PROPETOGA ISUSA PETKOVIĆ U ŽUPI SV. PETRA APOSTOLA IVANIĆ-GRADU
 
Blažena Marija Propetog Isusa Petković duboko je vezana uz našu Župu jer u njoj žive i djeluju časne sestre Družbe Kćeri Milosrđa. Tako se i naša Župa aktivno pripremala za ovaj blagdan. Samoj proslavi prethodila je trodnevnica koju je predvodio fra Vjeran Lazić, župni vikar u Kloštar Ivaniću. Poslanici Milosrđa i Animatori Bisera Očeva milosrđa pod vodstvom sestara također su sudjelovali u pripremi trodnevnice i blagdana bl. Marije Propetog 9. srpnja, te su programom približili duhovnost, lik i karizmu bl. Marije Propetog svima prisutnima.
Prvi dan trodnevnice bio je posvećen molitvi za svećenička i duhovna zvanja.
Prije slavlja sv. Mise, Poslanici Milosrđa su pred molili svetu krunicu, otajstva svjetla, uz razmatranja o Isusovom pozivu prvih učenika, a i između svake desetice pjevali su se dijelovi pjesme „Krist na žalu“ što je posebno nadahnjivalo nakanu prvog dana trodnevnice, molitve za svećenička i duhovna zvanja.
Voditelj euharistijskog slavlja bio je fra Vjeran Lazić, a koncelebrirao je vlč. Josip Malković. Fra Vjeran Lazić je u propovjedi posebno naglasio važnost odluke i opredjeljenja za Boga, Božju ljubav prema svakom čovjeku, očinstvo kojim nas Bog štiti i vodi, a što je bila i misao vodilja , temelj duhovnosti i karizme bl. Marije Propetog.
Drugi dan trodnevnice bio je posvećen molitvi za misionare i obraćenje grešnika.
Prije slavlja sv. Mise, Poslanici Milosrđa čitali su tekst o opredjeljenju za Isusa i riječi bl. Marije Propetog koja cjelovito i jasno izriče svoje pripadanje Isusu, uz trajnu molitvu njemu upućenu da je on krijepi na tom putu.
»Evo me, ostavljam sve i idem za tobom, o Idealu moj, Isuse moj. Samo te molim za pomoć i jakost na putu kroz život; jakost u borbi, u trpljenju, u napastima. I trpi, dušo moja, pij gorku čašu, bez utjehe, sjeti se da si žrtva trpljenja. Sjeti se vječnoga zavjeta dana u četrnaestoj godini života. Darovala si sve Bogu svom, Isusu Kristu. Njega si izabrala za Ljubav, za Zaručnika svoga. Ostani mu vjerna....
Što Marija Propetoga traži od sebe, možemo i mi gledati kao vlastiti izazov. Donesimo odluku o posvemašnjem pripadanju Isusu i molimo ga da nas sačuva na tom putu.
Nakon pročitanog teksta Poslanici Milosrđa su u zajedništvu s prisutnim župljanima pred molili Krunicu Srcu Isusovu.
U euharistijskom slavlju, propovijedi fra Vjeran Lazić je tumačio evanđelje po Mateju Mt 9, 9-13 , na misao  »Ne treba zdravima liječnika nego bolesnima. Milosrđe mi je milo, a ne žrtva. «, a posebno na rečenicu iz evanđelja: «Ta ne dođoh zvati pravednike, nego grešnike.«
Naglasio je važnost spoznaje svojih slabosti i grijeha, priznati svoje grijehe i iskreno se pokajati. Jedino tada Bog može djelovati, prepoznavanjem svojih grijeha mi se otvaramo Božjoj ljubavi da djeluje u nama, jedino Bog može očistiti i spasiti našu dušu. Samo je Bog pravedan. Svaki čovjek je slab i griješi i svi ljudi trebaju obraćenje, nema čovjeka kojemu nije potrebno obraćenje. 
Nakon sv. Mise, Animatori i Biseri Očeva Milosrđa priredili su zanimljivi igrokaz o djetinjstvu bl. Marije Propetog.
Treći dan trodnevnice bio je posvećen molitvi za obitelj i potomstvo
Pripremljene tekstove o očinstvu, majčinstvu i obitelji čitali su i molili Poslanici Milosrđa, a nakon tog uvodnog dijela molile su se Hvale i Zazive Vječnom Ocu bl. Marije Propetog i Litanije.
U današnjoj propovijedi fra Vjeran je govorio o potrebi kreposti hrabrosti kršćana koji ne bježe iz svijeta, već se bore i djeluju u svijetu, nastojeći prakticirati dvije zapovijedi ljubavi. Hrabrost je opredijeliti se za Boga, i u kušnjama i teškoćama ostati boriti se, ne bježati od problema, teškoća na koje nailazimo. Također je naglasio važnost djelovanja i uključivanja u zajednicu te na taj način djelovanja u Župi.
SPOMENDAN BL. MARIJE PROPETOG ISUSA PETKOVIĆ
Spomendan bl. Marije Propetog obilježili smo svečanim misnim slavljem, a vodio ga je vlč. Josip Malković te se u propovijedi osvrnuo na krjepost poniznosti. Jedino ponizan čovjek može osjetiti Božju ljubav. Tako je i bl. Marija Propetog bila ponizna i skromna djevojka te je upravo svojom poniznošću, Božjom providnošću činila velike stvari, djelima milosrđa pomagala je potrebite, siromašne i bolesne.
Vlč. Josip Malković prenio je poruku župnika, vlč. Branka Koretića, koji je čestitao provincijalnoj predstojnici s. M. Mirjam, s. Mojmiri i s. Jeleni blagdan Utemeljiteljice, Poslanicima i Biserima, svim vjernicima radostan što se štovanje bl. Marije Propetoga lijepo i svečano slavi u našoj župi. Vlč. Josip, izrekao je i zahvalu sestara svećenicima, Poslanicima Milosrđa i Biserima, zboru, članovima Marijine Legije, ministrantima koji su svojim doprinosom uzveličali i obogatili duhovnu pripremu i sam blagdan bl. Marije Propetog. Zaista je bilo lijepo u prisutnosti i zajedništvu mnogih vjernika duhovno se jačati. Stoga smo zahvalni župniku Branku i svim posvećenim osobama koji nas vode i uz njih imamo priliku jačati svoj kršćanski i duhovni život.
Nakon blagoslova vjernici su imali priliku častiti moći bl. Marije Propetog.
Nakon sv. Mise zahvalni na primljenim milostima i bogatoj i lijepoj duhovnoj pripremi uslijedio je radosni agape župljana, vlč. Josipa i sestara u Župnom dvorištu.
Na kraju samo možemo reći Bogu hvala i neka nas sve prati zagovor bl. Marije Propetog Isusa Petković čija karizma i duhovnost su naše nadahnuće, izvor radosti i brojnih milosti.
 
Vanja Turkalj i Mirjana Banković-Malečić
 


Podijelite ovaj članak


Napišite Komentar


lasciare vuoto:Ostale vijesti